Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 23 sierpnia 2016

Aronia - przetwory

Na początek trochę mądrości:
 
"Owoce aronii są doskonałym składnikiem herbat, soków, dżemów i kompotów. Dodaje się je też do zup i potraw mięsnych. Wykorzystuje się je również do sporządzania alkoholi – likierów, win lub nalewek.

Z owoców aronii czarnoowocowej korzysta też medycyna i przemysł kosmetyczny. Preparaty zawierające wyciąg z aronii chronią przed szkodliwym działaniem promieni UV i opóźniają proces starzenia.
 
100 g świeżych owoców aronii zawiera około 45-50 kcal. Ze składników odżywczych sporą część zajmują węglowodany (9-10 g), częściowo w postaci naturalnie występujących cukrów (około 4 g). Pozostała część to błonnik (około 5-6g), białko (1,5-2g) i woda. Największą jednak wartość przynoszą zawarte w niej antocyjany, witaminy (C, B2, B6, PP, prowitamina A), flawonoidy i minerały (mangan, potas, magnez, cynk,wapń)."
 
Kolega obdarował mnie aronią " ty na pewno coś z tym zrobisz", a jak jasne że zrobię.
Owoce aronii powędrowały do mojej kuchni.
 
Dżem aroniowo-jabłkowo-gruszkowy
 
1kg aronii
1kg jabłek
1kg gruszek
1,5 kg cukru
sok z cytryny.
 
Owoce oczyścić , jabłka i gruszki obrać i pokroić na małe kawałki . Wszystko wsypać do garnka i gotować na małym ogniu , często mieszając . Kiedy owoce zmiękną i puszczą sok , dodać cukier . Taką porcję gotować ok 2 godzin , na małym ogniu. Gorący dżem przełożyć do słoiczków ,  zakręcić i ustawić "dupkami" do góry.
 
Dżem aroniowo-śliwkowy
 
1kg aronii
1kg śliwek
1 cukru
sok z cytryny
 
Owoce oczyścić , śliwki wydrylować i pokroić na małe kawałki . Wszystko wsypać do garnka i gotować na małym ogniu , często mieszając . Kiedy owoce zmiękną i puszczą sok , dodać cukier . Taką porcję gotować ok 2 godzin , na małym ogniu. Gorący dżem przełożyć do słoiczków ,  zakręcić i ustawić "dupkami" do góry. .
 
Sok malinowo-aroniowy do herbaty
 
1kg aronii
2 kg malin
2 kg cukru
 
Maliny zagotować , przetrzeć przez sito żeby nie było pestek. Aronie rozdrobnić . Wszystko wymieszać , gotować na małym ogniu ok. 2 godzin. Dodać cukier i gotować kolejne 2 godziny. Przelać do słoiczków lub butelek , pasteryzować ok. 10min.

 
 
Róbmy przetwory! 2016

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz